mężczyzna podpisuje dokument

Notariusz to prawnik tworzący akty stosowania prawa. W pewnym stopniu świadczy on także pomoc prawną. Zawód ten jest związany ze sporządzaniem dokumentów takich jak testamenty, akty rozwodu oraz umowy kupna i sprzedaży. Jest to osoba wykonująca ważny zawód z punktu widzenia zaufania publicznego. Z tego względu musi wyróżniać się określonymi cechami.

Znajomość przepisów prawnych

Notariusz to osoba, która powinna przygotować się do pełnienia zawodu zarówno podczas okresu studiów, jak i praktyk i stażu. Niezbędnym elementem cechujących osobę na tym stanowisku jest znajomość przepisów prawnych, także tych najbardziej skomplikowanych. Rzetelna wiedza i ciągłe poznawanie norm prawnych jest niezbędne w wykonywaniu tej pracy.

Uczciwość

Notariusz ma obowiązek dysponować wiedzą w dziedzinie, wchodzącej w zakres jego specjalizacji. Prawnicy pracujący w naszej kancelarii są także uczciwi. Żaden rzetelny notariusz nie zatai przed klientem istotnych szczegółów sprawy i nie pominie legalnych rozwiązań, które pomogłyby klientowi.

Zachowanie taktu

Specyfika tego zawodu sprawia, że notariusz często jest świadkiem bardzo emocjonalnych sporów i niemiłych wydarzeń. Z tego względu jego praca wymaga nie tylko cierpliwości, ale także taktu. Jego zadaniem jest wytłumaczyć wszelkie zawiłości prawne klientowi w wyrozumiały i spokojny sposób. Notariusz to także osoba, której klient przekazuje wrażliwe informacje. Nie mogą one wyjść poza kancelarię, co naraziłoby na ich wykorzystanie przez strony trzecie. Dobrego notariusza cechuje więc dyskrecja.

Zdolność szybkiego reagowania

Zawód notariusza wymaga szybkiego reagowania w trudnych sytuacjach, dobrej organizacji pracy oraz czasu, a także radzenia sobie w stresie. Jego praca jest odpowiedzialna, dlatego nie może pozwolić sobie na błędy. Nie powinien także ulegać presji i angażować się emocjonalnie w prowadzone sprawy.

Odpowiedzialność

Tworzenie aktów notarialnych wymagają skupienia i koncentracji, a co za tym idzie ciągłej czujności. Doświadczeni notariusze wiedzą, że nawet najmniejszy zapis musi być dobrze przemyślany, ponieważ biorą za niego odpowiedzialność. Warto wyeliminować rozpraszające czynniki i zadbać o organizację dokumentacji.

 

Siedziba kancelarii mieści się w Rybniku. Do współpracy zapraszamy też klientów z pobliskich miejscowości – Żor, Pszowa, Czerwionki, wielu innych.

Kontakt:

Nawiązanie współpracy z rejentem

W celu umówienia się na spotkanie z rejentem, prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub e-mailowy.

Parking znajduje się naprzeciwko kancelarii, obok dworca PKP.