dziedziczenie

Podział spadku po zmarłym może wiązać się z różnymi komplikacjami i niespodziankami. Warto pamiętać, że w spadku można otrzymać nie tylko pieniądze i inne dobra materialne, ale także długi. Obecnie podział spadku po denacie odbywa się na jeden z dwóch sposobów. Stosowane jest dziedziczenie testamentowe oraz dziedziczenie ustawowe. Dziedziczenie ustawowe wykorzystywane jest w sytuacji, kiedy spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu, lub kiedy żadna z osób powołanych w testamencie nie chce, lub nie może być spadkobiercą.

Kiedy spadek może być dziedziczony przez brata lub siostrę?

Pierwszą, najprostszą sytuacją, w której spadkobiercami może być rodzeństwo, jest dziedziczenie testamentowe. Jeżeli spadkodawca wyraził w testamencie wolę przekazania spadku swojemu rodzeństwu, to po jego śmierci zostaną oni spadkobiercami całości lub części majątku denata, w zależności od zapisów w testamencie. Dziedziczenie przez rodzeństwo jest możliwe również w przypadku dziedziczenia ustawowego. Zgodnie z kodeksem cywilnym wyróżnia się 6 grup uprawnionych do dziedziczenia ustawowego:

  • Małżonek i dzieci spadkodawcy,
  • Małżonek oraz rodzice spadkodawcy,
  • Małżonek oraz rodzeństwo spadkodawcy,
  • Dziadkowie spadkodawcy,
  • Pasierbowie,
  • Skarb Państwa lub gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.

Zgodnie z wymienionym podziałem rodzeństwo znajduje się w trzeciej grupie dziedziczenia. Oznacza to, że są oni wskazani do dziedziczenia w sytuacji, kiedy małżonek, dzieci oraz rodzice spadkodawcy nie żyją, lub nie chcą przyjąć spadku. W przypadku, kiedy jeden z rodziców spadkodawcy nie dożył otwarcia spadku, nie chce lub nie może go odziedziczyć, jego udział spadkowy jest rozdzielony pomiędzy rodzeństwo w równych częściach. Jeżeli jedno z rodzeństwa nie dożyło spadku, jego część zostaje przekazana jego zstępnym w częściach równych.

Co ważne, zasady te dotyczą zarówno rodzeństwa rodzonego, jak i przyrodniego. Niezależnie od stopnia pokrewieństwa biologicznego, zgodnie ze stosunkiem prawnym, zarówno dzieci pochodzące od tych samych rodziców, jak i te mające tę samą matkę lub ojca są pełnoprawnym rodzeństwem.

 

Siedziba kancelarii mieści się w Rybniku. Do współpracy zapraszamy też klientów z pobliskich miejscowości – Żor, Pszowa, Czerwionki, wielu innych.

Kontakt:

Nawiązanie współpracy z rejentem

W celu umówienia się na spotkanie z rejentem, prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub e-mailowy.

Parking znajduje się naprzeciwko kancelarii, obok dworca PKP.