taksa notarialna

Pod pojęciem taksy notarialnej kryje się wynagrodzenie, jakie płacimy notariuszowi za dokumenty, jakie dla nas przygotowuje. Polskie przepisy określają maksymalną wysokość taksy notarialnej. Umawiając się do notariusza warto wcześniej dowiedzieć się ile dokładnie taka opłata wyniesie, oraz jakie inne koszta będzie trzeba ponieść. Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach zachodzi możliwość negocjowania wynagrodzenia notariusza, w przepisach jest jedynie zapisane, że kwota nie może być wyższa od maksymalnej. Taksa jest wynagrodzeniem notariusza, oznacza to, że jest to kwota, jaką uiszczamy za sporządzenie dokumentów i dokonanie określonej czynności notarialnej. Jej dokładną wysokość można ustalać z notariuszem indywidualnie.

Od czego zależna jest najczęściej wysokość taksy notarialnej?

Wysokość taksy notarialnej może być różna w wielu sytuacjach, również w różnych kancelariach notarialnych. Pierwszą najważniejszą rzeczą jest fakt, że notariuszowi nie wolno pobrać kwot wyższych niż te maksymalne określane przez przepisy. Niekiedy możliwe jest umówienie się z notariuszem na opłacenie stawki niższej od maksymalnej, pamiętajmy jednak, że w czasie negocjacji będzie on brał pod uwagę to, jak bardzo skomplikowana jest dana sprawa, jaki jej rodzaj i jak czasochłonne będzie przygotowanie niezbędnych dokumentów. Maksymalna wysokość taksy notarialnej jest odpowiednio regulowana przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Musimy jednak również wiedzieć, że do samej taksy notariusz musi doliczyć podatek VAT w wysokości 23%. Dlatego zwróćmy uwagę, czy umawiamy się na kwotę netto, czy brutto.

Jakie inne opłaty pobiera notariusz?

Jeśli wybieramy się do notariusza w celu przeprowadzenia konkretnych czynności. Warto wcześniej dowiedzieć się, jakie inne opłaty oprócz samej taksy będziemy musieli zapłacić. Zalicza się od nich m.in. podatek od czynności cywilnoprawnych, jeśli mamy do czynienia z umową sprzedaży nieruchomości, czy podatek od darowizn lub opłata za dokonanie wpisu w księdze wieczystej.

 

Siedziba kancelarii mieści się w Rybniku. Do współpracy zapraszamy też klientów z pobliskich miejscowości – Żor, Pszowa, Czerwionki, wielu innych.

Kontakt:

Nawiązanie współpracy z rejentem

W celu umówienia się na spotkanie z rejentem, prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub e-mailowy.

Parking znajduje się naprzeciwko kancelarii, obok dworca PKP.