Poświadczenie podpisu przez notariusza to usługa, która może być niezbędna w różnych sytuacjach prawnych. Warto zatem wiedzieć, na czym dokładnie polega ta czynność i kiedy jest wymagana. W dalszej części wpisu omówimy trzy kluczowe aspekty tego zagadnienia.
Czytaj więcejDlaczego warto podpisywać umowy najmu u notariusza?
Najem mieszkania czy domu to ważna decyzja, która wiąże się z wieloma formalnościami. Warto zastanowić się, czy podpisanie umowy najmu w kancelarii notarialnej może przynieść korzyści dla obu stron. W poniższym wpisie przedstawiamy trzy powody, dla których warto rozważyć takie rozwiązanie.
Czytaj więcejCo można przechowywać w ramach depozytu notarialnego?
Depozyt notarialny to usługa, która pozwala na przechowywanie różnych dokumentów oraz wartościowych przedmiotów pod opieką notariusza. W Polsce coraz więcej osób korzysta z tej formy zabezpieczenia swojego majątku. W naszym wpisie wyjaśniamy, jakie przedmioty można przechowywać w ramach depozytu notarialnego oraz jakie są korzyści wynikające z tej usługi.
Czytaj więcejJak sprawdzić czy zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe?
Coraz częściej zdarza się, że po śmierci bliskiej osoby, członkowie rodziny dowiadują się o istnieniu spadku, o którym wcześniej nie mieli pojęcia. W takiej sytuacji powstaje pytanie – jak sprawdzić, czy odziedziczone mienie zostało już poddane postępowaniu spadkowemu?
Czytaj więcejCzym są rejestry notarialne?
Rejestry notarialne są nieodłącznym elementem funkcjonowania notariuszy. Bez nich trudno byłoby zachować porządek i kontrolować wszelkie czynności notarialne. Wiele osób ma z nimi styczność np. przy zakupie mieszkania czy spisaniu testamentu, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z istoty ich istnienia. Warto dowiedzieć się, czym są rejestry notarialne i jakie jest ich znaczenie.
Czytaj więcejKiedy testament jest nieważny?
Proces tworzenia testamentu jest ważnym krokiem, dzięki któremu darczyńca ma pewność, że jego życzenia dotyczące podziału majątku zostaną spełnione po śmierci. W Polsce istnieją pewne wymogi prawne, które określają co zrobić, aby spisany testament był ważny. Niestety, ale zapisanie swojej woli na kartce nie daje gwarancji, że po śmierci zostanie ona uznana i wprowadzona w życie, dlatego też warto wiedzieć, w jakich sytuacjach testament jest nieważny.
Czytaj więcejCo umożliwia zapis windykacyjny w testamencie?
W chwili śmierci wszelkie prawa i obowiązki zmarłego przechodzą na jego spadkobierców. Mogą być one dziedziczone poprzez pokrewieństwo lub zostać przekazane w oparciu o testament stworzony przez denata przed śmiercią. W przypadku klasycznego testamentu cały majątek jest dzielony pomiędzy wymienionych spadkobierców. Możliwe jest również umieszczenie w tym dokumencie zapisu windykacyjnego, który zmienia nieco sposób dziedziczenia.
Czytaj więcejCzym jest testament ustny?
Testament jest sposobem na przekazanie majątku zgodnie z ostatnią wolą zmarłego. W dokumencie tym wszelkie dobra zostają przypisane do konkretnych instytucji lub osób, niekoniecznie spokrewnionych z denatem. Chociaż najczęściej testament przyjmuje wspomnianą formę dokumentu spisanego u notariusza, to w niektórych sytuacjach może on przyjmować nieco inną formę. Zgodnie z prawem w niektórych sytuacjach ostatnia wola może zostać przekazana w formie ustnej.
Czytaj więcejJak zapisać mieszkanie w spadku?
Dziedziczenie majątku po zmarłym może odbywać się na podstawie dziedziczenia ustawowego lub testamentu. Wiele osób uważa, że sporządzenie testamentu polega na spisaniu swojej woli na kartce i przekazanie jej najbliższym. Niestety w wielu przypadkach tak przygotowany testament może zostać podważony lub uznany za nieważny. Zgodnie z art. 945 Kodeksu Cywilnego testament może zostać uznany za nieważny, jeżeli istnieje podejrzenie, że został sporządzony w stanie wyłączającym świadome albo swobodne podjęcie decyzji oraz wyrażenie woli.
Czytaj więcejKiedy można podważyć testament?
Testament jest dokumentem, w którym zawarte zostały informacje na temat przekazania określonych dóbr konkretnym osobom po śmierci osoby spisującej testament. Wbrew pozorom, testament można podważyć, jednak należy zrobić to zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Tak naprawdę każdy testament może zostać podważony, niezależnie od tego, w jakiej formie został zawarty. Dotyczy to wszystkich rodzajów testamentów zwykłych i szczególnych.
Czytaj więcej